dr Katarzyna Gucwa- Porębska
Katedra Zarządzania i Pracy Socjalnej
katarzyna.gucwa-porebska@uken.krakow.pl
pok: 207, os. Stalowe 17
Dr Katarzyna Gucwa- Porębska, doktor nauk społecznych w dziedzinie Socjologia. Pedagog opiekuńczo-wychowawczy. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Biegły Sądowy w dziedzinie Pedagogika Opiekuńczo- Wychowawcza (specjalizacja: kryzysy i dysfunkcje w obszarze funkcjonowania rodziny). Kierownik Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Diagnozy, Wsparcia i Profilaktyki Rodzin Wieloproblemowych. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Koordynator ds. naukowo- badawczych w obszarze readaptacji społecznej i pomocy postpenitencjarnej. Trener kompetencji miękkich. Mediator rodzinny i karny. Aktywnie współpracuje z Fundacją Sustinae, prowadząc warsztaty aktywizacji zawodowej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od wielu lat współpracuje z Sądem Okręgowym w Krakowie, Służbą Kuratorską, Małopolskim Stowarzyszeniem PROBACJA, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, a także jednostkami penitencjarnymi i placówkami opiekuńczo- wychowawczymi prowadząc zajęcia praktyczne, prelekcje i warsztaty dla beneficjentów. Czynnie działa w obszarze streetworkingu- dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym we współpracy z Fundacją Ukryte Skrzydła. Prowadzi szkolenia dla kadry Służby Więziennej oraz osadzonych z zakresu aktywizacji zawodowej i kompetencji rodzicielskich.
Prowadzone kursy i przedmioty
profilaktyka i resocjalizacja, przemoc w rodzinie, metody działań interwencyjnych wobec sprawców i ofiar przemocy, metodyka pracy organizatora pomocy instytucjonalnej, praca socjalna z dzieckiem i rodziną, reintegracja społeczna rodzin, wykluczenie społeczne i marginalizacja rodzin, psychospołeczne kompetencje interwentów, elementy socjoterapii, aktywizacja społeczności lokalnych, funkcjonowanie placówek interwencyjnych i pomocowych, organizowanie środowiska terapeutycznego, ewaluacja praktyk, seminarium dyplomowe
Zainteresowania badawcze
Zainteresowania naukowo – badawcze dotyczą procesu reintegracji społecznej osadzonych i ich rodzin, pomocy postpenitencjarnej i probacji. Równoległym obszarem zainteresowań są zagadnienia dysfunkcji w obszarze funkcjonowania rodziny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zjawisko przemocy w rodzinie, zachowań destrukcyjnych, odwrócenia ról – parentyfikacji oraz oddziaływań interwencyjnych- kryzysowych.
Realizacja grantów i projektów – wykonawca
„Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych” (GROWID ID: 391773). Konsorcjum w składzie: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Centrum Doradztwa Rolniczego O/Kraków. -Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG
Projekt „Centrum wsparcia dla osób z niepełnosprawnością i osób z ich otoczenia- ofiar przemocy domowej”. Projekt finansowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Termin realizacji 11-31.12.2020. Obszar działań: świadczenie wsparcia informacyjnego i poradnictwa osobiście, mailowo i telefonicznie.
Projekt „Specjalistyczne usługi dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością”. Termin realizacji 14.01-30.06.2023. Wsparcie dla 120 rodzin na terenie Krakowa posiadających 1 lub więcej dzieci z niepełnosprawnością. Projekt finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i realizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.
Otwarty konkurs ofert na zadania z zakresu pomocy postpenitencjarnej organizowany przez Fundację DIES MEI. Efektem było napisanie autorskiego poradnika dotyczącego form wsparcia postpenitencjarnego. Poradnik skierowany dla osób opuszczających zakłady karne, ich rodzin oraz Instytucji Pomocy Społecznej w województwie śląskim i podkarpackim.
Wykonawca zadania publicznego współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa „Działania wspierające rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem lub dorosłym dzieckiem niepełnosprawnym”. Prowadzenie warsztatów edukacyjnych „Interwencja kryzysowa w procesie wsparcia rodziny” oraz „Diagnoza potrzeb rodziny”.
Pełnione funkcje
Koordynator ds. naukowo- badawczych w obszarze readaptacji społecznej i pomocy postpenitencjarnej.
Kierownik praktyk zawodowych niepedagogicznych
Sekretarz Komicji Rekrutacyjnej na studia niestacjonarne II stopnia
Opiekun roku
Opiekun sekcji Pomocy Postpenitencjarnej Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnych Uniwersytetu Pedagogicznego
2016-2019 Ławnik Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Krakowie
Kierownik studiów podyplomowych „Reintegracja społeczna w środowisku lokalnym”
Wybrane publikacje
Formy wsparcia dla osób skazanych przedterminowo opuszczających zakłady karne
Pomoc postpenitencjarna w środowisku wolnościowym dla osób 60+ : przykłady oddziaływań
Dysfunkcjonalność rodziny. Wychowanie – profilaktyka – wsparcie
Dysfunkcjonalność środowiska rodzinnego jako przyczyna recydywizmu
Gaslighting jako szczególna forma krzywdzenia emocjonalnego
Zainteresowania
Piłka nożna, moda, podróże, miłośniczka kuchni włoskiej i aktywnego spędzania czasu z rodziną. Przez życie idzie zgodnie z maksymą, że „sukces nie polega na tym, że zawsze wygrywamy, lecz na tym, że nigdy się nie poddajemy”.